Jak dbać o pędzle do makijażu? Jak je myć i przechowywać?

Bez odpowiednich narzędzi trudno nam będzie uzyskać doskonały, precyzyjny makijaż, dlatego też bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja pędzli, które posiadamy. Jeśli już mamy je w swojej kosmetyczce musimy pamiętać o tym, że należy je regularnie czyścić. Obecnie na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone do mycia i dezynfekcji pędzli, więc naprawdę jest w czym wybierać. W dalszej części wpisu  poznacie kilka sprawdzonych produktów oraz  pomocnych trików na właściwe upranie, suszenie i przechowywanie pędzelków.

jak_czyscic_pedzle

Na wstępie należy pamiętać, że higiena pędzli jest bardzo istotna. Jeżeli codziennie nanosimy podkład, ważne jest aby po każdej aplikacji narzędzie do jego aplikacji umyć, niezależnie od tego czy to pędzel, czy gąbka. Żadna z nas nie chce przecież wcierać w skórę kurzu i bakterii, które nagromadziły się w brudnym, zaschniętym od fluidu włosiu. Zawsze sięgamy po pędzle czyste! Gdy macie skórę problemową, skupcie się na tym temacie podwójnie.

jak_czyscic_pedzle7

No dobrze, ale w takim razie jak czyścić pędzelki odpowiednio? Skutecznych produktów jest kilka, a jednym z nich jest Makeup Revolution Solid Brush Cleaner – preparat do czyszczenia pędzli.  Zamknięto go w małym, wygodnym pojemniczku, dlatego też świetnie nadaje się do stosowania w podróży. Zmieścimy go w każdej walizce, bez obawy, że coś nam się wyleje lub poplami zawartość bagażu. Preparat doskonale pędzle czyści i przy okazji dezynfekuje. Robi to przede wszystkim w szybki sposób – wystarczy, że pędzelek zmoczymy wodą i następnie umieścimy go w opakowaniu Solid Brush Cleaner. Później delikatnie poruszamy nim kolistymi ruchami do uzyskania piany i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Na koniec włosie płuczemy w letniej wody (pamiętajmy, by nie moczyć skuwki) i pozostawiamy do wyschnięcia. Preparat wystarcza na długo i naprawdę warto się nim zainteresować, bo ułatwia proces czyszczenia naszych akcesoriów do makijażu. Kosztuje 23,99zł. 

jak_czyscic_pedzle6

Mycie pędzli może ułatwić nam także Brushegg, czyli specjalna myjka, która usprawnia dopieranie włosia nawet z najbardziej zaschniętych zanieczyszczeń. To oryginalny gadżet wykonany z wysokiej jakości silikonu. Ma niewielki rozmiar (nadaje się na wyjazdy) i kształtem przypomina jajko. Naprawdę fajnie sprawdza się w dbaniu o nasze pędzelki. Najpierw nakładamy go na dwa palce, następnie ulubiony preparat do mycia (mydło, szampon lub inny żel) wylewamy na wypustki, a w międzyczasie zwilżamy pędzelek wodą. Teraz wystarczy tylko delikatnie pocierać włosiem o fakturę Brushegg. Została ona zaprojektowana w odpowiedni sposób – górne wypustki mają za zadanie spieniać płyn i czyścić mniejsze pędzelki, a pozostałe rowki służą do usuwania zanieczyszczeń z pędzli większych rozmiarów. Gadżet jest w pełni bezpieczny dla włosia pędzli, zarówno tych naturalnych jak i syntetycznych. Pozwala w szybki sposób uporać się z armią „brudasków” po wykonaniu makijażu. Kosztuje 14,99zł i dostępny jest w kilku kolorach.

jak_czyscic_pedzle2

A co z dezynfekcją? Tutaj fajnie sprawdzają się preparaty w spray’u, np. Freedom ProStudio Brush Shower – płyn do czyszczenia i dezynfekcji pędzli. To produkt, który nie tylko działa antybakteryjnie, ale także usuwa resztki zanieczyszczeń z włosia. Wystarczy, że pędzelek spryskamy kilkukrotnie, tak aby był jedynie wilgotny, a później odłożymy go na chwilę, by składniki płynu dobrze się wchłonęły. Wtedy mamy pewność, że nasze akcesoria będą perfekcyjnie czyste. Preparat może być stosowany zarówno do włosia naturalnego, jak i syntetycznego. Jest skuteczny, a zarazem bezpieczny – nie powoduje rozklejania się, szorstkości, czy odbarwiania się powierzchni pędzla. Wygodna butelka z pompką mieści 100ml płynu, który jest szalenie wydajny i posłuży nam przez wiele miesięcy. Kosztuje 27,99zł.

jak_czyscic_pedzle3

Niektóre modele pędzli mają to do siebie, że lubią się „rozczapierzać”, czyli inaczej mówiąc, zmieniają lekko swój kształt, podwajają objętość i przestają być tak precyzyjne jak wcześniej. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po Brush Guards, czyli osłonki na pędzle, które naprawdę bardzo się przydają. Jedno opakowanie zawiera 15 sztuk do wielokrotnego użytku. Jest ich tutaj 10 dużych, przeznaczonych na pędzle do makijażu twarzy – pudru, czy podkładu oraz 5 małych, odpowiednich na pędzle do makijażu oczu i ust. Osłonki zostały wykonane z solidnej, bardzo elastycznej, sprężystej i doskonale dopasowanej siateczki. Dzięki niej włosie po myciu nie odkształca się i po wyschnięciu ma wciąż ten sam rozmiar. Świetna sprawa, zestaw kosztuje 18zł.

jak_czyscic_pedzle5

Na koniec jeszcze kilka kwestii czysto technicznych – myjąc pędzle pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • Pędzli nigdy nie moczymy i nie płuczemy w gorącej wodzie – nie chcemy aby włosie się rozkleiło i zaczęło wypadać!
  • Podczas mycia nie szarpiemy włosiem, nie wyginamy go w różne strony – delikatność to klucz do sukcesu i długiego życia naszych pędzli.
  • Po odpowiednim wyczyszczeniu ulubionym preparatem, płuczemy pędzle skupiając się na włosiu. Unikajmy moczenia skuwki, gdyż również nie chcemy, by trzonek się od niej odkleił.
  • Po umyciu osuszamy pędzelki papierowym ręcznikiem, delikatnie odciskając nadmiar wody z włosia. Nie pocieramy, nie wykręcamy, nie ściskamy zbyt mocno.
  • Nigdy nie suszymy pędzli włosiem w górę – woda może doprowadzić do rozklejania się. Są specjalne stojaczki do suszenia pędzli w pionie (włosiem do dołu), ale wystarczy, że położycie je poziomo na ręczniku i pozwolicie naturalnie wyschnąć.
  • Nigdy nie suszymy pędzli suszarką, nie kładziemy ich na grzejnik lub obok bezpośrednich źródeł ciepła.
  • Pędzle dezynfekujemy płynem po ich umyciu, na sam koniec.
  • Osłonki ubieramy na wilgotne włosie i ściągamy, gdy pędzel jest już całkowicie suchy.
  • Suche już pędzle najlepiej przechowywać w zamkniętym miejscu – szufladzie, tubie, czy czymś podobnym. Trzymanie ich na toaletce nie jest super higieniczne.

 

jak_czyscic_pedzle4

Wszystkie wyżej wymienione produkty oraz wiele innych do mycia pędzli, a także oszałamiającą ilość samych pędzelków przeróżnych marek, znajdziecie w drogerii ekobieca.pl 🙂 

 

 

 

 

Leave a Comment