Jak dbać o pędzle do makijażu?

Omawiany był już temat najpotrzebniejszych pędzli do makijażu (klik), jednak aby posłużyły nam one na lata musimy nauczyć się odpowiednio o nie dbać.  Jak zatem je przechowywać, myć i suszyć?

z_brushes

Odpowiednie przechowywanie
Pędzle najlepiej przechowywać w miejscu, gdzie będą odseparowane od ciepła, wilgoci i kurzu. Z tego powodu nie poleca się trzymania ich w łazience, ponieważ zmienna temperatura w tym pomieszczeniu źle wpływa na kondycję włosia. Pędzle przechowywane np. w szklanym wazonie narażone są na osadzanie się kurzu na włosiu, dlatego zaleca się przechowywanie pędzli w pojemnikach z przykrywką.

Mycie i suszenie pędzli
Nasza skóra w ciągu dnia wytwarza sebum, które osadza się na włosiu pędzli. Dbając o czystość naszych akcesoriów do makijażu, dbamy jednocześnie o stan naszej cery. Pędzle przeznaczone do nakładania suchych kosmetyków, jak puder, bronzer czy róż należy myć minimum raz w
tygodniu. Pędzle przeznaczone do aplikacji produktów płynnych, jak podkłady czy korektory, należy myć po każdym użyciu. Są dwa sposoby na czyszczenie pędzli, jednym z nich jest dezynfekcja specjalnym płynem do pędzli, którym spryskujemy włosie pędzla, a następnie wycieramy je o chusteczkę higieniczną. Czynność tę  należy powtarzać do momentu aż chusteczka będzie czysta. Drugim sposobem jest mycie pędzli przy użyciu delikatnego mydła lub szamponu i wody. Należy zanurzyć włosie pędzla w wodzie, następnie umyć je delikatnie, pocierając nim o wewnętrzną część dłoni pokrytą odrobiną mydła lub szamponu, po czym wypłukać pod bieżącą wodą. Podczas mycia pędzli należy zwracać uwagę, by skuwka pędzla pozostawała sucha, ponieważ przy kontakcie z wodą zacznie się odklejać. Po umyciu pędzli, należy odcisnąć nadmiar wody z włosia w ręcznik papierowy, a następnie rozłożyć pędzle na stole, tak by włosie pędzli wystawało poza jego blat i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie należy przyspieszać schnięcia pędzli poprzez suszenie ich suszarką bądź pozostawieniu na kaloryferze, ponieważ wyższa temperatura może zniszczyć włosie pędzli.

Daria Kłosowicz

 

Leave a Comment